تبلیغات
yas - نقد وبرسی اهنگ نیستی با یاس

نقد وبرسی اهنگ نیستی با یاس

جمعه 4 آذر 1390 07:13 ب.ظ

نویسنده : erfan aghaee

نقد بررسی آهنگ نیستی یاس و آمین

و رنجای اجتماعی هارمونی فوق العاده ای با صداش داره . یاس شاید پرطرفدارترین رپر ایرانی باشه به علت سبکه خوندنش و موضوع رپ کردنش مخاطبینش از همه سنین هستن . از افراد 30 40 ساله تا افراد کم سن و سال . جزوه رپرهایی بود که تا این اواخر خیلی قشنگ خودشو از حاشیه های رپ فارسی دور نگهداشت . از دلایل محبوبیت یاس می توان به استفاده نکردن از الفاظ رکیک در تکستاش نام برد البته مخاطبانش بیشتر جوانان هستند زیرا به قوله خودشون یاس حرفه دلشونو میزنه .
 

یاس بیشتر پاپ خون هستش تا یه رپر با اینکه کاراشو با رپ شروع کرد اما آروم آروم به سمته پاپ داره حرکت میکنه . به عنوان مثال یه ریمیکس که با رضا صادقی که ازش پخش شد . یا همین آهنگی که میخوایم راجع بهش صحبت کنیم ما به طور فاحش میتونیم حضور گیتار رو در این آهنگ حس کنیم . ملودی ها و آرپژهای گیتار به راحتی حس میشن .در حالی که ما در تعریف آر اند بی از زبان استاد توپاک داریم که میگن :
"R&B is a mixture of black religious music (gospel) and jazz"
و درباره ی رپ میگن :
"we made and developed rap on the streets of new york"
این آهنگ نه آر اند بی هستش نه رپ .حال اینکه یاس در کنسرت هاش معمولا خوانندگان پاپ حضور دارند .
امایاس تو این چند وقت اخیر درصد قابل توجهی از طرفدارانش رو از دست داده و علت اون هم یکی حضور کم رنگ بوده که داره دیر به دیر آهنگ میده و دیگریش تظاهر کردن های غیره واقعی یاس هستش ( حرفاش با عملکردش در تضاده ).
با اینکه یاس معمولا سعی داره خودشو یه آدم از جنس مردمه معمولی نشون بده اما متاسفانه افکارش و آهنگاش اصلا با رفتارش هماهنگی نداره و ما شاهد کنسرت های بزرگ این رپر هستیم و خوب همه میدونن که کنسرت زدن پول میخواد و مجانی نمیشه کنسرت زد .
آهنگ قبلی یاس "با من باش" که در رابطه با خودکشی بود هم یه استایل خسته کننده رو دنبال میکرد با اینکه محتوای اون خیلی عالی بود این آهنگم متاسفانه استایل خسته کننده ای داره یعنی بیش از 5 -6 بار نمیشه گوش کرد و آدم خسته میشه . مشکلی که در اینجا به یاس وارد میشه همینه . تقریبا بعد از آهنگ مرهم بقیه کاراش همشون این استایل خسته کننده رو داشتن اما از نظر محتوا واقعا عالی شده بود .
نکته ی بعدی که وجود داره اینه که یاس جزوه معدود رپرهایی هست که کنترل خوبی رو صداش داره و خیلی راحت میتونه تو اوج صداشو کنترل کنه تو این آهنگم ما می بینیم که پایین صداشو شروع میکنه اول دکلمه ماننده تا آخر آهنگ که صدا مدام بالاتر میره .
نکته بعدی اینکه تمامی سایت هایی که این آهنگو برای دانلود گذاشتن اعلام کردن که این یه کاره دیس لاو هستش و اولین دیس لاو یاس هست و جالبه که همه اون سایت ها این کار رو از یاس بعید یا نشدنی میدونستن !
در اخرم باید به مفهوم این آهنگ توجه کرد . یکی از مهمترین ویژگی های یاس اینه که موضوعات براش پایانی نداره و میتونه راجع به هرموضوعی آهنگ بده نه مثل این خالتورها که فقط راجع به دختر میگن . یاس راجع به خودکشی ؛ اختلاف طبقاتی ؛ کمک به هم نوع ؛ امید ، رواج ندادن فحشا در جامعه ، عشق و در این آخر هم دیس لاو خونده که این جزوه بهترین خصلت های یاس هستش.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -